Blog > Komentarze do wpisu
Do wypieku chleba zakwasowego - wszystko jedno czy jest to chleb pszenny czy też pszenno-żytni, niezbędny jest zakwas, który po prostu trzeba zrobić samodzielnie (ewentualnie pozyskać go od kogoś znajomego). Jego przygotowanie jest niezwykle proste, tyle że później o zakwas trzeba systematycznie dbać.
Podaję przepis na zakwas, którego sama używam - mój został nastawiony 10 listopada 2008r. i od tamtej pory jest systematycznie dokarmiany i wykorzystywany do pieczenia chlebów i bułek.
...
Zakwas żytni
Do przygotowania zakwasu potrzebne jest duże szklane naczynie (polecam słój z dopasowaną zakrętką lub przykrywką, która nie musi być szczelna) - na początek o pojemności 1 litra. Poza tym potrzebować będziemy mąki żytniej chlebowej (typ 720) i żytniej razowej (typ 1400 i typ 2000) oraz wody źródlanej (ja stosuję wodę żywiec zdrój). Mając to wszystko możemy zaczynać:
...
1 dzień - odmierzamy 100g mąki żytniej typ 720 i 100ml wody źródlanej (może być ciepła, ale o temp. nie wyższej niż 40st); wsypujemy/wlewamy to wszystko do wcześniej przygotowanego szklanego naczynia i porządnie mieszamy drewnianą łyżką (nie metalową!); zostawiamy w ciepłym miejscu (o temp. ok.30st - choć powiem szczerze, że u mnie temp. jest w granicach 21-22st i zakwas pięknie sobie rośnie) na 24 godziny.
...
2 dzień - do powstałej mieszaniny dodajemy 100g mąki żytniej typ 720 i 100ml wody, mieszamy i zostawiamy w cieple na 24godz.
...
3 dzień - znów dodajemy 100g mąki żytniej typ 720 i 100ml wody, mieszamy i zostawiamy w cieple na 24godz.
...
4 dzień - ponownie 100g mąki żytniej typ 720 i 100ml wody, mieszamy i zostawiamy w cieple na 24godz.
...
5 dzień - raz jeszcze 100g mąki żytniej typ 720 i 100ml wody, mieszamy i zostawiamy w cieple na 24godz.
...
Po 5 dniach mamy już baaaardzo świeżutki zakwas, na którym możemy już piec chleb. Jednak polecałabym jeszcze się z tym wstrzymać, gdyż zakwas im starszy tym lepszy; im starszy tym odporniejszy na nasze błędy w pieczeniu :)
Tak więc dajmy mu czas 14-15dni i wtedy upieczmy na nim pierwszy chleb.
...
Aby osiągnąć te 14-15 dni (a potem więcej i więcej) konieczne jest dokarmianie zakwasu. Robimy to w zależności od potrzeb (częstotliwości pieczenia) i od temparatury w której zakwas przebywa (im jest ona wyższa, tym proces "przetrawiania" trwa krócej).
...
Karmienie zakwasu polega na dodawaniu mąki i wody w proporcjach 1:1 do poprzedniej mieszaniny i wymieszaniu wszystkiego porządnie (zawsze drewnianą łyżką).
Początkowo polecam dodawać 50g mąki (polecam na przemian stosować mąkę w typie 720 z mąką w typach 1400 i 2000 - co wzbogaci zakwas w składniki mineralne zawarte w mąkach z pełnego przemiału) i dolewać 50ml wody (zawsze źródlanej) codziennie.
Po jakimś czasie można zakwas dokarmiać co 2-3 dni porcją 100g mąki i 100ml.
Piec można po 10-12godz. od karmienia.
Nieco zabawna jest zasada dokarmiania zakwasu - zdarza się, że zapomnimy, kiedy ostatni raz karmiliśmy zakwas, ale nie trzeba się tym martwić, bo on sam nam o tym przypomni - im bardziej śmierdzi, tym jest bardziej głodny :)
...
I to już cała tajemnica tworzenia samego zakwasu żytniego do chleba bądź bułek - gdybyście mieli pytania - piszcie!
...
Jeszcze jedna ważna kwestia - jeśli nie zamierzamy przez jakiś czas wykorzystywać zakwasu do pieczenia lub wyjeżdżamy możemy zakwas bezpiecznie przechować w lodówce. Wcześniej jednak trzeba go nakarmić i dopiero schować do lodówki.
Aby móc go później wykorzystać, konieczne jest doprowadzenie go do temp. pokojowej (wyłącznie w sposób naturalny, bez podgrzewania) i nakarmienie. Piec można po 10-12godz. od karmienia.
...
I jeszcze techniczna strona przechowywania zakwasu - polecam duży szklany słój, kórego nie zakręcamy, ale przykrywamy gazą apteczną, na nią nakładamy gumkę recepturkę i kładziemy słoikową nakrętkę, ale w taki sposób, aby była baaardzo nieszczelna :) Całość stawiamy w bezpiecznym i ciepłym miejscu (u mnie słój stoi obok płyty gazowej).
...
Rzut oka na mój zakwasowy skarb, który niebawem będzie miał 5 miesięcy!
...
.
.
.
czwartek, 26 marca 2009, ivka76

Polecane wpisy

  • Omlet z ziołami

    Jajecznych śniadań u nas nigdy dość, więc ciągle szukamy nowych inspiracji i połączeń smakowych. A jeśli dodamy do tego pieczywo z własnego pieca, to już śniada

  • Weekend z dynią w Galerii Ogrodniczej ZIELONE CENTRUM

    Zapraszamy w najbliższy weekend na spotkania z dynią... Będzie coś dla Małych i coś dla Dużych :)

  • Pierwsze urodziny!!!

    Dzisiaj swoje pierwsze urodziny obchodzi nasz czwarty członek rodziny - WASZMOŚĆ ZAKWAS ŻYTNI :) Rocznica to nie byle jaka, bo zakwas ów przez cały ten czas był

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: